Posílený startér a dvouhmotový setrvačník VALEO

Význam spolehlivého startéru v moderních hnacích systémech

Společnost Valeo je hlavním dodavatelem do prvovýbavy a předním dodavatelem jak kompletních startérů, tak náhradních dílů pro aftermarket. Startéry hrají jako komponent důležitou roli ve vývoji nových hnacích systémů. Jejich role se stala ještě významnější po zavedení dvouhmotových setrvačníků, protože spolehlivý startér je hlavním faktorem pro zajištění jejich životnosti. Přísné normy týkající se emisí C02 a spotřeby paliva stále nutí všechny výrobce automobilů vyvíjet nová hnací ústrojí. Funkce Stop/start byla milníkem dynamické popularity tohoto systému po zavedení normy Euro 5 v roce 2011.

Proč je silný a spolehlivý startér tak důležitý pro celé hnací ústrojí vybavené dvouhmotovým setrvačníkem? Odpověď striktně souvisí s fenoménem odporu, který je odlišný pro různé typy hnacích ústrojí. Pokud je klasický pevný setrvačník vyměněn za dvouhmotový, přebírá nový komponent tlumení torzních kmitů vznikajících v důsledku nerovnoměrného otáčení klikové hřídele (u klasického pevného setrvačníku zajišťují toto tlumení pružiny umístěné ve spojkové lamele). Změna konstrukce systému, v němž byl tlumicí prvek přesunut ze vstupní hřídele na klikovou hřídel, ovlivňuje rezonanční otáčky. Ty se změní z otáček využívaných při jízdě na hodnotu pod volnoběžnými otáčkami. To sice zajistí jízdní komfort, ale současně se to stává kritickým pro co nejrychlejší spouštění motoru a rychlé překonání rezonančních otáček, které by mohly velmi rychle poškodit dvouhmotový setrvačník. To je tedy důvodem, proč se silný a spolehlivý startér stal tak důležitým pro výrobce automobilů při výběru komponentů, které budou používat ve svých vozidlech.

Situace je ještě složitější s rostoucí popularitou Stop/start. Stop/start není produkt nebo systém, ale komfortní funkce vozidla. K realizaci této funkce lze použít hned několik technologií. Zastavení motoru je řízeno systémem s řídicí jednotkou motoru, která má integrovánu funkci Stop/start. Systém řízení motorů také zajistí opětný start motoru v okamžiku, když řidič uvolní brzdový pedál. Technologie Stop/start se stále rychleji zavádí v prvovýrobě a v roce 2021 bude v téměř 40 % celosvětové výroby vozidel. Jednou z metod umožňujících realizaci funkce Stop/start je zesílený startér, který je montován místo konvenčního startéru. Tento případ nemá zásadní dopad na konstrukci hnacího ústrojí, ale zesílený startér hraje důležitou roli při zajišťování spolehlivé činnosti systému během daleko většího počtu startovacích cyklů.

Společnost Valeo má přední pozici mezi řešeními pro výrobce moderních hnacích ústrojí. Probíhající změny vynucené novými emisními normami pro CO2 urychlují změny konstrukce moderních komponentů všech vozidel. S odbornými znalostmi u dodávek pro prvovýbavu jak v oblasti dvouhmotových setrvačníků, tak startérů, může společnost Valeo zajistit nejlepší možnou životnost komponentů hnacího ústrojí nejen pro výrobce automobilů, ale i pro trh s náhradními díly.

Datum článku: 31.10.2021